Pracovný stôl pre školáka musí byť zariadení do posledného detailu

1.7.2019 Vyp Od

Náš drobec vyrástol a detská izba plná hračiek už nebola postačujúca. Spolu s nástupom na základnú školu, vás milí rodičia, čakajú mnohé zmeny, no a jednou z nich je aj zariadenie pracovného stola pre vášho malého školáka. Nezabudnite na to, že toto miesto musí byť zariadené naozaj dokonale, a to tak, aby sa vaše dieťa pri učení cítilo dobre, ale taktiež tak, aby si nepoškodilo svoj chrbát alebo oči. Toto sú základné veci, ktoré nesmú v pracovnom „kútiku“ za žiadnych okolností chýbať.
Dieťa píše na papier pri drevenom stole.jpg

Stôl a stolička

To, že pracovný stôl musí obsahovať stôl a stoličku je vám určite jasné, no tejto téme sa chcem venovať hlavne preto, že nie je jedno ako budú tieto kúsky vyzerať. Stôl musí mať takú výšku, aby naňho vaše dieťa dosiahlo bez problémov. Pozor! Nestačí vyvýšiť stoličku. Dieťa by pri učení malo mať nohy pevne na zemi. Inak si bude kaziť svoju chrbticu. Dobrou voľbou, je kúpa stolu s nastaviteľnou výškou. Takto ho totiž nebudete musieť vymieňať každý rok. My sme sa poučili až po druhej výmene, takže si túto radu naozaj vezmite k srdcu.

Stolička musí byť pohodlná, taktiež nie je na škodu nastaviteľná výška a v neposlednom rade musí mať operadlo. Nesprávne sedenie je pre chrbticu á najhoršia vec. Či máte všetko nastavené správne, zistíte tak, že dieťa pri písaní môže položiť oba lakte na stôl, a to bez toho, aby sa museli predkláňať.
Modrá stolová lampa pred modrou stenou.jpg

Osvetlenie

Osvetlenie je druhá a zároveň veľmi podstatná vec. My sme osvetlenie pracovného stola vyriešili pomocou LED trubice https://www.ledprodukt.sk/61-led-trubice-t8. Áno, toto riešenie nie je úplne klasické, no veľmi dobré. Trubicu viete umiestniť presne tak, aby si dieťa pri písaní a iných úkonoch zbytočne netienilo. Svetlo je biele a chladné, no a to je na učenie ako stvorené. K LED trubici sme na stôl umiestnili ešte jednu klasickú stolovú lampičku. Takto si viete osvetlenie nastaviť presne podľa seba, respektíve podľa toho, čo potrebuje vaše dieťa.