Nedajte sa nachytať

25.5.2019 Vyp Od

Peniaze hýbu svetom. Tento výrok nikdy neplatil viac ako dnes. Avšak kvôli neustálim ponukám a akciám je niekedy ťažké neotvoriť peňaženku. Obchodníci používajú rôzne triky aby z Vás primäli minúť viac. Ak však ich taktiky poznáte, môžete sa brániť.

nakupování.jpg

  1. Farebné akciové cenovky

Krikľavé farby (napríklad žltá či červená) majú upútať Vašu pozornosť. Zvyšuje sa tak pravdepodobnosť, že si produkt vezmete do rúk a následne ho kúpite. Keďže farebná cenovka jasne hlása, že tovar je zlacnený, veľakrát ho kúpime bez toho, aby sme to skontrolovali.
 

  1. Falošné zľavy

Opäť zľavy. Tentokrát to však ani nemusia byť naozajstné zľavy. S dobrou vierou kúpite akciový výrobok a ste radi, že ste ušetrili. No nemusí to byť pravda, hoci sa to tak javí. Obchodníci tesne pred zlacňovaním produkt zdražia. Takže sa môže zdať, že cena klesla, a pritom zostala rovnaká.

  1. Uloženie tovaru

Ak ste mali pocit, že to, ako je tovar v regáloch rozložený, je tiež náhoda, mýlili ste sa. Najdrahší  tovar býva vo výške očí, aby sme si ho všimli najskôr. Aj to, že rôzne drobnosti- cukríky, žuvačky, sladkosti sú pri pokladni, je chytrý obchodnícky trik. Ak dlho čakáte v rade, je väčšia šanca, že po nejakej malej pochutine siahnete. Tento ťah je mierený aj na rodičov s deťmi. Malé deti sa často dožadujú nejakej sladkosti . A ak rodičia prosbám svojej ratolesti dokázali odolávať, pri čakaní na zaplatenie to môže byť ťažšie. Dieťa má dobrotu na dosah ruky a opäť sa jej dožaduje u rodičov. Pomaly hýbajúci sa rad, plačúce dieťa a pohľady ostatných dokážu zlomiť aj tých najvytrvalejších.

peněženka.jpg

  1. Nákupné vozíky

Idete nakúpiť pár potravín. Možno máte aj zoznam. No malé vozíky nie sú a tak zoberiete veľký. Má to svoj dôvod. Veľký vozík s pár vecami pôsobí prázdno a Vy máte nutkanie ešte niečo pridať.

  1. Vôňa

Všimli ste si to niekedy? V obchodoch prevláda príjemná aróma. Najmä pri pečive, ovocí a zelenine. Preto sa práve tieto produkty často vymieňajú. Lákavá vôňa nás drží medzi regálmi dlhšie a teda je pravdepodobné, že si ešte niečo kúpime.
Teraz, keď poznáte praktiky, ktoré najčastejšie používajú obchodné reťazce, nenaletíte im. A teda zbytočne nevyhodíte peniaze. Je dobré mať sa na pozore, hoci aj v obchode.