Cesta ku kreativite

10.5.2019 Vyp Od

Byť kreatívnym sa hodí. Vie nám to napomôcť v mnohých aspektoch nášho života.
Čo sa týka kariéry, ľahšie napredujeme, pretože prichádzame s novými, lepšími nápadmi.
V oblasti medziľudských vzťahovsa stávame atraktívnejší, vieme zaujať, ukazujeme ľuďom iné možnosti, otvárame im myseľ.
Navyše udržujeme našu psychiku v zdravom stave. Dokážeme sa vysporiadať s riešením problémov. Vieme si lepšie poradiť s úzkosťou či depresiou. Kreativita vytvára bránu, ktorá má občas nevídanú moc.
Existuje zopár spôsobov, ktoré nám s ňou môžu pomôcť. Kreativita sa dá vytrénovať ako takmer každá aktivita:

představivost

  1. Začnite venovať pozornosť svojim myšlienkam a pocitom.

Doveďte každý nápad v mysli ďalej než ste plánovali. Zapisujte si. Črtajte. Je dobré zaobstarať si malý zápisník, aby ste sa mohli pozrieť na veci z mnohých uhlov pohľadu a zároveň sa v nich nestratili.

  1. Učte sa od detí.

Pablo Picasso raz povedal, že každé dieťa je umelcom. Problém je zostať umelcom aj v dospelosti. Ako starneme, strácame zmysel pre hravosť a experimentovanie. Upierame sa na už odskúšané. Zostávame vo svojej komfortnej zóne. Nebojte sa z nej niekedy vystúpiť.

  1. Skúste kúpeľ či meditáciu.

Psychológ Scott Barry Kaufman uvádza, že až 72% ľudí lepšie kreatívne premýšľa práve pri kúpeli či teplej sprche. Zrelaxovaná myseľ je totiž oveľa viac kreatívnou. Popri kúpeli pomáhajú aj rôzne soli či esenciálne oleje, vnímanie zvuku vody či hlboké inhalovanie teplého voňavého vzduchu.
Ďalšou možnosťou je meditácia, najmä jedna konkrétna technika. Pri tejto technike nechávame všetko plynúť. Nesústredíme sa na náš dych, na nič konkrétne. Otvárame sa prostrediu, v ktorom sa nachádzame. Nechávame myšlienky pokojne plynúť, sledujeme naše pocity, vnemy, ktoré k nám prichádzajú skrz naše zmysly. Nesúdime.

kniha

  1. Trénujte svoju vizuálnu predstavivosť.

S takouto predstavivosťou pracujú napr. aj architekti. Predstaviť si niečo vizuálne môže byť zo začiatku náročné. Cvičením sa však všetko akoby vyjasňuje. Skúste si najprv predstavovať miesta vám dobre známe. Nechajte nech sa vám pekne vykreslia. Obzerajte sa v pomyselnom priestore a vybavujte si detaily.

  1. Nezabudnite čítať či hrať hryo nereálnych svetoch. Knihy a hry, hlavne zo žánru sci-fi a fantasy, vedia často inšpirovať a poháňať fantáziu ďalej než by sme ju boli schopní dostať sami.