Najväčšie hudobné skupiny 80-tych rokov, ktorým dnešná kultúra dáva pomaly ale isto zbohom

6.7.2018 Vyp Od

Ak by som mal vybrať desaťročie, ktoré bolo typické pestrosťou, vývojom a rozmanitosťou hudby, hudobných skupín a hudobných žánrov, pravdepodobne by som nebol jediný, čo by spomenul 80-te roky. Ešte som síce ani nebol na svete, ale viem, že práve v tomto spomenutom období prišiel taký skutočný hudobný, štýlový a módny boom, ktorý priniesol veľa možností vyjadrenia sa formou obľúbeného štýlu. Tak, ako rozkvital a z každého rádia hral sympatický synth-pop, na svoje si prišli aj fanúšikovia tvrdej hudby v podobe trash metalu, ešte stále dohrávali posledné akordy punku a opäť sa prebúdzal klasický rock. Každopádne veľa ľudí si našlo to svoje, mali príležitosť objaviť krásu hudby, doba nebola predurčená iba k jednému štýlu tak, ako je tomu od začiatku 21. storočia. Spomeňme si tak na kapely, aké sa hrávali v 80-tych rokoch a ktoré už pomaly padajú zo svojho nebeského piedestálu pomaly nižšie a nižšie na hranicu smrteľníkov, až dopadnú na dno a zostanú nahradení Justinom Bieberom či Rytmusom. Tak si z posledného dychu zaspomínajme na dobu, kedy ešte hudobná kultúra vlastne bola kultúrou a stála za to.

mikrofon

Depeche Mode
 V ére 80-tych rokov zanechali obrovskú stopu, na ktorú už dúfam nikto nikdy nezabudne. Aj napriek zaradeniu k štýlu pop tvorili skutočne originálnu hudbu, akú musel oceniť nejeden hudobný znalec a fanúšik. Ale informácia by nebola kompletná ak by som nespomenul, že svoju popularitu a unikátny štýl ťahali ešte ďalšími dekádami rokov a takisto veľmi úspešne. Typické pre nich ale zostanú zlaté roky 80-te a hity ako „Never let me down again“, „Strangelove“, „People are people“ a podobne.

Metallica
Aj v tomto prípade vravíme o kapele, ktorá si spravila skvelé meno v 80-tych rokoch, no jej tvorba bola populárna i ďalšie desaťročia. Prekvapili hneď prvým albumom z roku 1983 s názvom „Kill \’Em All“ , ktorý vytrhol z kresla aj tých najtvrdších rockerov. Samé rýchle a tvrdé pecky, úplná bomba a každý, kto dal tomuto albumu šancu vedel, že objavil zlato a talentovaných hudobníkov, ktorí si zaslúžia niečo viac. Vďaka pár „jemnejším“ songom neskôr oslovili aj „jemnejších“ fanúšikov hudby a Metallica sa stala pojmom, ktorý dodnes pozná celý svet. Čo je však sympatické, ich dnešná tvorba nadväzuje na typický tvrdý thrash, čo je ich srdcová záležitosť.

reproduktor

80-te roky nám ale priniesli v svojej dobe veľmi populárne songy skupín ako: Wham!, The Clash, Beastie Boys, Van Halen, U2, Duran Duran, The Cure, Bon Jovi,… Spomínate?