Dom verzus byt

4.7.2018 Vyp Od

Či už sa rozhodujete samy, alebo s niekým iným, ohľadom bývania, dobre zvážte, čo si vyberiete. Ak sa neviete rozhodnúť medzi domom a bytom, mali by ste dobre vedieť, čo prináša bývanie v jednom z nich.

vila

Dom
Bývanie v krásnom rodinnom dome je snom mnohých ľudí. Výhodou je to, že máte k dispozícií veľký priestor, väčšinou aj záhradu. Ak máte dom, ktorý má aj poschodie, prináša to veľa súkromia. Priestory a rozloženie si zariaďujete väčšinou podľa seba. Taktiež je to lepší priestor na výchovu detí a chov domácich miláčikov. Na záhrade môžete mať bazén, či hojdačku, záleží len na vás. Nemáte problémy s tým, že susedia nad vami robia ešte o dvanástej v noci hluk.
Nevýhodou sú určite vyššie výdavky. Taktiež viac povinností a práce okolo domu, či v dome. Dlhšie trvá aj upratovanie. Taktiež je dôležitejšie zvažovať, čo do domu kupujete, pretože je to väčšinou záväzné, keďže sa predpokladá, že sa z vášho domu v blízkej dobe, respektíve nikdy nebudete musieť sťahovať. Nevýhodou môže byť aj to, že cesta do centra mesta, alebo najbližšieho mesta netrvá len niekoľko minút.

Byt
Po bývaní v byte túžia zvyčajne mladí, buď takí, ktorí bývajú úplne sami, alebo čerství novomanželia, ktorí si dom ešte nemôžu dovoliť a nerozmýšľajú ani nad rodinou. Bývanie v byte je záležitosť, po ktorej siahajú mnohí. Byt si buď kúpite, čo sa nie vždy oplatí, alebo len platíte nájom. Výhodou je, že byty sa väčšinou nachádzajú v blízkosti centra mesta, respektíve v meste. Sú útulné a ľahké na údržbu. Pokiaľ máte byt v nájme, býva už zariadený, čo je síce výhoda, nevýhoda môže byť to, že sa vám neoplatí investovať do vlastného nábytku, ktorý by sa vám možno páčil viac. Ak je byt váš, môžete sa vyblázniť koľko chcete, avšak ak sa raz rozhodnete odísť, môžu vás mrzieť investované peniaze napríklad do maľby stien, výmeny okien a podobne.

interiér

Nevýhodou bývajú otravní a hluční susedia, pri ktorých máte nulové súkromie. Taktiež chov štvornohého miláčika, ktorý nie je všade povolený. Tí, ktorí sú milovníkmi prírody si v byte asi neprídu na svoje. Avšak na všetko sa dá zvyknúť. Bývanie či už v dome, alebo v byte si určite zamilujete.