Vplyv umeleho a prirodzeneho osvetlenia na ludske zdravie

11.7.2018 Vyp Od

O neprirodzenosti umeleho osvetlenia sa povedalo uz vela, je vseobecne zname, ze sa nam lepsie dari, ak pracujeme pri prirodzenom svetle ako pri umelom osvetleni. Vedeli ste napriklad to, ze mnozstvo svetla, ktoremu sme vystaveni pocas 16 hodin zavreti v miestnosti s umelym zdrojom svetla, je ekvivalentom k jedinej hodine stravenej na slniecku?

sklo

Co negativne ovplyvnuje umele svetlo

  • Melatonin.Je to hormon, ktory vylucujeme, ked je vonku tma. Produkcia hormonu signalizuje nasmu mozgu a telu, ze je cas oddychnut si.
  • Cirkadianny rytmus.Niektori vedci donedavna odporovali, ze nocna praca nesposobuje narusovanie biorytmov a ziadne vazne ochorenia. Prirodzeny 24-hodinovy rytmus nasho tela, ktory je zalozeny na striedani sa dna a noci, by vsak mal byt zachovany, pretoze vykyvy ovplyvnuju jeho fungovanie. Podla jednej zo studii nevedie u zien len ku zmenam nalad alebo bolestiam hlavy, zvysuje aj riziko rakoviny prsnika a ochoreni srdca.

Je preukazane, ze svetlo ziariviek priamo suvisi s vyskytom malignych melanomov, intenzivne LED osvetlenie je z fotochemickeho hladiska nebezpecne pre oci a ma skodlive ucinky na retinu. Tablety, monitory a mobilne telefony su problemom najma pre tinedzerov, ktori dokazu na tieto zobrazovacie plochy hladiet dlhe hodiny. Dve hodiny stravene pozeranim sa na svietiaci displej znizia hladinu melatoninu o 22%.

Co negativne ovplyvnuje slnecne svetlo

  • Spalenie pokozky.
  • Hrubnutie epidermy.
  • Vyrazky.
  • Herpes.

Vystavovanie sa prudkemu slnecnemu svetlu narusa vrchne vrstvy koze a ohrozuje zrak. Nebezpecne je najma vystavovanie sa priamemu slnku.
Na druhej strane, pre zachovanie spravneho fungovania tela a biorytmov je nesmierne dolezite. Slnecne ziarenie ovplyvnuje tvorbu hormonov a vitaminov D-skupiny a z dlhodobeho hladiska hra prisun nepriamych slnecnych lucov v nasich zivotoch vyznamnu ulohu.

budova

Maximalizujte prirodzene osvetlenie
Presvetlenie domacnosti, kancelarie alebo akehokolvek miesta, v ktorom pravidelne travime cas, je dolezite nielen zo zdravotneho hladiska. Ekonomovia by Vam povedali, ze usetrite, esteti, ze priestor bude posobit teplejsie, zivsie, otvorene. Budete sa v konecnom dosledku najma citit prijemnejsie.
Na docielenie zelaneho efektu je na vyber siroka skala prostriedkov – velke okna, terasove dvere, presklene steny, dokonca aj podlahy, schody, mostiky, plosiny. Pochodzne sklo je vdaka niekolkym vrstvam bezpecne. Ku vsetkym sklenenym prvkom su spravidla vyrabane aj potlacene verzie, ktore poskytuju priestorom sukromie.