Čo nepestovať?

27.2.2018 Vyp Od

Každý vie, čo by robil, keby mal záhradu. Je mu jasné, ktoré rastlinky by pestoval, ako by si celú záhradu ozdobil, aby ladila k celkovému výzoru celého domu. Viete či chcete niečo, čo budete využívať. Budete pestovať plodiny, ktoré sa dajú jesť? Alebo radšej len niečo okrasné? To je už jednoznačne iba na vás. Čo vám však nikto nepovie nie je to, ktoré rastliny máte pestovať. Je to to, ktoré rastliny by ste pestovať určite nemali. Alebo jednoducho, čo by ste s čím nemali kombinovať a čo vo vašej záhrade nemá extrémne využitie. Viete o takých rastlinách? Alebo sa viac držíte známeho: „to je pekné, to si zasadím“?

 banánový list¨

Máte deti?

To je otázka, ktorú by si mal položiť každý ako prvú, hneď predtým, než vôbec niečo zasadí. Dôvod je naozaj veľmi jednoduchý, ba priam prostý. Nemôžete mať v záhrade nič, čo by mohlo nejakým spôsobom ovplyvniť jeho zdravie. Mať doma niečo nebezpečné, čo by mohol zjesť a priotráviť sa? Tak to radšej na záhrade vysadiť len trávu, no nemáme pravdu? Vyhýbajte sa všetkým rastlinám, ktoré by mohlo poškodiť jeho, ale aj vaše zdravie. Nikdy neviete, kedy vaše dieťa počas hry rastlinu oblizne a vy si tak privodíte hotový infarkt. Vtedy je naozaj lepšie radšej nepestovať nič, no nie?

 neobvyklý květ

A čo alergie?

Alergici sú skutočne špeciálna kategória, čo sa týka všetkých rastlín, ktoré budete na záhrade pestovať. Tí, ktorí sú alergickí úplne na všetko to už majú skutočne zrátané. Pri tých ostatných si musíte dávať pozor, aby ste im nejakým spôsobom neublížili. Rastliny sú síce naozaj prekrásne na pohľad a veľmi často aj na chuť, no nie každému tým pomôžete.

 

V každom prípade je pestovanie rastlín niečo, čomu sa môže venovať skutočne každý, kto má trochu viac času. Pestovanie a sadenie si vyžaduje veľmi veľa trpezlivosti. No v konečnom dôsledku naozaj niet väčšej radosti, ako keď vám na rastlinke vyrastie prvý plod, ktorý ste sa zaslúžili práve vy.