Zhoršená tolerancia glukózy

6.10.2018 Vyp Od

Tento stav sa nazýva „znížená tolerancia glukózy „. Je to nebezpečné nielen vďaka vývoju diabetickej kliniky v budúcnosti, ale aj tým, že ľudia s poruchou glukózovej tolerancie sú náchylní na závažnejší priebeh rôznych ochorení. Medzitým predispozícia na diabetes typu 2 môže byť zistená v priebehu 5 až 10 rokov pred tým, ako sa zhoršená glukózová tolerancia zmení na chorobu. Súčasne sa chorobe možno vyhnúť alebo jej vývoj môže byť oneskorený pomocou pomerne jednoduchých medikamentóznych a neliečivých opatrení. Ak chcete diagnostikovať, stačí vykonať test glukózovej tolerancie. Pomáha identifikovať problémy v čase, keď bežný test na hladinu cukru v krvi nevykazuje žiadne abnormality. Indikácie pre vykonanie štúdie sú rovnaké ako pri teste krvného cukru (odkaz na príslušný článok), ale s osobitnou pozornosťou na ľudí, v ktorých rodine boli prípady cukrovky 2. typu a ženy s podozrením na cukrovku počas tehotenstva.

choroba

Metóda testovania
Po prvé, vzorka krvi nalačno sa odoberie, ak je hladina glukózy nad normou (6,7 mmol / l) a test sa nevykonáva. Pri glukóze v normálnom rozsahu sa pacientovi umožní piť pohár (250 ml) vody, v ktorom sa rozpustí 75 g glukózy (s malým množstvom kyseliny citrónovej na potlačenie nauzey) a odoberie sa niekoľko vzoriek krvi v intervaloch 30, 60, 90 a 120 minút.

Vlastnosti štúdie
Vzhľadom na skutočnosť, že telo reaguje na stres, chorobu, príjem potravy a ďalšie faktory zmenou hladiny cukru v krvi, musia sa dodržať určité pravidlá, aby sa získal spoľahlivý výsledok. Na testovanie tolerancie na glukózu je potrebné dodržiavať normálnu diétu (bez prebytku a pôstu) minimálne tri dni pred testom, množstvo fyzickej námahy musí zodpovedať bežnému rytmu života. Štúdia sa uskutočňuje ráno na prázdny žalúdok (posledné jedlo po dobu 10-14 hodín), zatiaľ čo nemôžete fajčiť a piť niečo iné ako vodu. Bezprostredne pred odberom krvi je potrebné vylúčiť lekárske postupy a užívať lieky, zvyčajne sa zrušia jeden deň pred testom. Krv sa odoberá sediac alebo ležať, miestnosť by nemala byť studená ani horúca. Fajčenie, jedenie, pitie, fyzická práca je možná až po ukončení testu. Nesprávny výsledok môže byť u žien po pôrode alebo počas menštruácie, ako aj pri ochoreniach pečene a endokrinných systémov, nízkych hladinách draslíka alebo ochoreniach, ktoré inhibujú absorpciu glukózy.

glukoza diabetes

Interpretácia výsledkov
U zdravého človeka hladina glukózy v krvi stúpa a potom rýchlo klesá. V prípade porušenia tolerancie glukózy je hladina cukru vyššia ako normálne, ale je nižšia ako hodnota cukrovky. Normálne hladina glukózy nalačno v krvi by mala byť nižšia ako 5,5 mmol / l, medzi 30-90 minút po zaťažení glukózy – pod 11,1 mmol / l a po dvoch hodinách nie viac ako 7,8 mmol / l. Ak sú hodnoty glukózy nalačno nižšie ako 6,7 mmol / l, 30-90 minút po zaťažení glukózy nad normou, ale pod 11,1 mmol / l a po dvoch hodinách neklesnú pod 7,8 mmol / l, povedali porušenie glukózovej tolerancie.