Ženy na vysokých politických pozíciách na svete

11.2.2020 Vyp Od

Zuzana Čaputová – Slovensko

Začneme našou rodnou vlasťou. Nie je veľa ženských prezidentov a výhra pani Čaputovej zaistila Slovensku umiestnenie na zozname krajín na čele so ženou. Našou hlavou štátu sa stala v roku 2019. Nedávno vystúpila pred OSN, kde kritizovala svetových lídrov, že nevedia vôbec spolupracovať pre blaho všetkých. Je taktiež známou ekologickou aktivistkou.voľby, ruka, pero.png

Sahle-Work Zewde – Etiópia

Veľa rokov prežila v zahraničí, od Francúzka po Maroko, ale ani jej nezabránilo stať sa prezidentkou, dokonca prvou v histórii Etiópie. Predtým pracovala ako špeciálna reprezentantka v Africkej únii a ako hlava Kancelárie Spojených Národov v Africkej únii. V októbri 2018 bola zvolenou prezidentkou Etiópie, aj keď väčšinu vládnej moci má premiér. Stala sa tak prvou ženou od čias princeznej Zewditu, ktorá je na takto mocnej pozícii.

Jacinda Ardern – Nový Zéland

Táto politička zastáva významnú funkciu 40. premiérky už od roku októbra 2017. Jej vláda si vzala na mušku hlavne krízu ubytovania na Novom Zélande, detskú chudobu a sociálnu nerovnosť, proti ktorým bojuje. V marci 2019 po atentáte na Christchurch viedla krajinu do takého smeru, že sa znásobila striktnosť zákonov o zbraniach. Je tiež najmladšou ženou, ktorá je na takejto významnej politickej funkcii, keďže funkciu prebrala len vo svojich 37 rokoch.

Tsai Ing-wen – Čína

Aj napriek tomu, že Čína je stále prísne kontrolovaná krajina už od ich spojenectva s komunistickým Ruskom, pani Ing-wen, hoci je z Taiwanu, sa podarilo obsadiť miesto prezidentky Čínskej republiky od roku 2016 do 2018, kedy, bohužiaľ, rezignovala so svojej pozície. Avšak tohto roku sa vrátila naspäť do svojej strany – Demokratická Progresívna Strana – a plánuje kandidovať na prezidentku opäť.stoličky, zasadačka, parlament.jpg

Ellen Johnson Sirleaf – Libéria

Pani Sirleaf bola prezidentkou Libérijskej republiky od roku 2006 do roku 2018. Stala sa tak 24. prezidentkou svojej rodnej krajiny. V roku 2011 dokonca získala Nobelovu cenu spoločne s ďalšími dvoma ženami, Leymah Gbowee z Libérie a Tawakkol Karman z Yemenu za ich nenásilný boj za bezpečie žien a za ženskú účasť na budovaní mieru. Taktiež získala Indira Gandhi cenu od indického prezidenta a bola 83. najmocnejšou ženou na svete v roku 2016.

Erna Solberg – Nórsko

Táto nórska politička je v kresle premiérky už od roku 2013, odkedy slúži ako 28. premiérka. V roku 2017 sa musela prebojovať krízou, ktorú spôsobilo ruské veľvyslanectvo v Nórsku, ktoré označilo severnú krajinu za „falošnú a anti-ruskú“, ktorá „odstrašuje Nórov neexistujúcou ruskou hrozbou“. Našťastie si zachovala chladnú hlavu a kríza bola rýchlo zažehnaná. V tom istom roku chcela zlepšiť čínsko-nórske vzťahy tak, že chcela udeliť Nobelovu cenu čínskemu politickému odpadlíkovi, Liu Xiaobo, no, bohužiaľ, ten stihol umrieť skôr na zlyhanie vnútorných orgánov vo väzbe.