Vyrábate výrobky z dreva? Pozornosť venujte povrchovej úprave.

23.9.2019 Vyp Od

Práca s drevom je veľmi vďačná, pretože je to materiál teplý, voňavý a príjemný na dotyk. No ak chcete dosiahnuť kvalitný výrobok, treba sa venovať precíznemu opracovaniu povrchu dreva, aby ste zvýraznili jeho štruktúru a aby bol povrch na dotyk hladký.Precízne vypracovanie kuchynských pomôcok.jpg

Nezanedbajte výber správneho brusiva
Na výbere brúsneho papiera záleží, nie sú všetky rovnaké, a tak sa treba zamerať na tie kvalitnejšie, pretože pri nich je vyššia pravdepodobnosť, že nezanechajú na dreve spálené miesta a nebudú vytrhávať vlákna. Ak chcete brúsiť ručne, aj lacnejší vám bude stačiť, no na brúsnom kotúči si už dajte záležať.
Vysávač je výborný pomocník
Jemné brúsenie má aj vyššiu účinnosť, a tak treba dbať na dôkladné očistenie povrchu od prachu a drobných nečistôt pred každou ďalšou výmenou kotúča, ktoré sa menia zvyšovaním čísla zrnitosti. Na odstránenie prachu je najlepší pomocník vysávač.
Hobľovanie alebo brúsenie?
Existujú dve možnosti opracovania povrchu dreva: hobľovanie alebo brúsenie. Hoblíkom dokážete dokonalo zarovnať konce vlákien dreva, brúsením ich budete len dlho strapkať a výsledok nebude uspokojivý.Nástroje pre stolára.jpg

Na nedostatky upozorní voda

Pomôcť si môžete aj vodou, povrch postriekajte rozprašovačom s odstátou vodou, potom, keď vyschne, objavia sa všetky nepotrebné výstupky a drsný povrch. Pokračujte v brúsení, len ak voda úplne vyschla a brúsku tlačte len opatrne, hlavne ak je drevo mäkké.

Koncom sa povenujte viac

Úprave koncov vlákien treba venovať viac času. Plochy prebrúste o číslo hrubším kotúčom ako ste používali doposiaľ, aby ste zabránili vyššej nasiakavosti pri následnom morení výrobku. Inak tieto miesta zostanú tmavšie ako ostatné. Zároveň zjednotíte aj farbu a výsledný efekt bude oveľa krajší.

Ruky do zavŕšia

Prácu rúk nenahradí ani najkvalitnejšia brúska, preto ak už smerujete k finálnej úprave výrobku, vezmite do rúk brúsny penový blok, prejdite po dreve niekoľkými dlhými ťahmi, aby bol výsledok dokonalý. Môže sa stať, že pri inom nasvietení zistíte ešte nejaký nedostatok, ľahko ho opravíte bielou bavlnenou handričkou, ktorú namočíte do riedidla a prejdite po potrebnom mieste. Zistíte, kde je problém a po vyschnutí ich môžete odstrániť jemným prebrúsením.