Ušetrite na maličkostiach

27.1.2019 Vyp Od


Ušetriť aj malú časť zo svojho mesačného rozpočtu, by nevadilo asi nikomu. Niekedy v svojich bytoch pritom robíme veci, za ktoré doslova vyhadzujeme peniaze.

baterie
 
Otvorené okná
Ak chcete vyvetrať, otvorte radšej dve okná oproti sebe na pár minút. Nechávať otvorené jedno okno počas niekoľkých hodín je asi tá najväčšia hlúposť akú môžete robiť. Samozrejme je reč o zime, kedy v bytoch kúrime. Takto svoje peniaze doslova vypúšťate von oknom.
 
Vypínanie svetla
Dnes sa spoliehame na to, že používame úsporné žiarovky a LED svetlá. Preto nechávame niektoré svietidlá v byte svietiť nonstop. Aj keď za takto zapálenú lampu nezaplatíte majlant, nejaké peniaze predsa len áno. Naučte sa preto vypínať všetko, čo nepotrebujete.
Samozrejme, že hlavné svetlo vypíname tiež stále, keď odídeme z miestnosti.
 
Drobné spotrebiče
Pozreli ste sa niekedy akú má spotrebu vaša rýchlovarná kanvica? Minimálne 2 500 wattov. A to už hovoríme o celkom peknej spotrebe. Ak si teda necháte prevariť vodu napríklad na kávu, zalejte si ju hneď keď voda zovrie. Nečakajte kým vychladne a vy kanvicu zapnete opäť.
Router od internetu nežerie síce veľa elektriny, nejakú ale predsa len áno. Ak internet nevyužívate, pokojne ho vypnite.
Spotrebiče ako napríklad vysávač, mixér, kuchynský robot, fén na vlasy a tak ďalej, taktiež nepatria k veľkým žrútom elektrickej energie. Ak sa však rozhodnete si kúpiť nové kúsky, pozrite sa aj na ich spotrebu. Ekonomický tovar býva o čosi drahší, ale ušetríte v budúcnosti.

osvětlení
 
Prietokový ohrievač
Tento malý prístroj taktiež dokáže ušetriť nemalé peniaze, a to hlavne ak bývate v dome. namiesto toho, aby sa vždy pri umývaní rúk, alebo oplachovaní pohára, musela ohrievať všetka voda v bojlery, sa ohreje priamo v trúbkach. Ide o veľmi dobré riešenie, ktoré dokáže poplatky za plyn, alebo elektrinu výrazne znížiť.
 
Vypínajte vodu
Pri vode ešte ostaneme. Naučte sa ňou jednoducho šetriť. Je jedno, či sa sprchujete, umývate riad, alebo periete ručne. Vo všetkých prípadoch ju zapínajte len na tak dlhý čas, ako je to nevyhnutné.