Poškriabané hliníkové disky? Nerobte paniku, dajú sa zachrániť

17.1.2020 Vyp Od

Hliníkové disky si väčšinou kupujeme preto, aby naše auto vyzeralo výborne, takže takéto chybičky krásy sú v tomto prípade, naozaj veľkým problémom. Ak používate kvalitný tovar, ako sú napríklad AEZ disky, ich odolnosť bude automaticky lepšia. Aj napriek tomu však neviete zabrániť nehodám, kedy k poškriabaniu jednoducho dôjde.

Biele auto v tme s hliníkovými diskami svieti prednými svetlami do diaľky

Škrabance a farba diskov

  • Hliníkové disky striebornej farby patria k tým najodolnejším, čo sa poškriabania týka. Ak sa na nich aj nejaké tie škrabance objavia, je ich vidno veľmi slabo. Na to, aby ste si ich všimli aj z diaľky, by muselo ísť o veľmi veľkú a hlbokú ryhu.
  • Farební disky, teda všetky farby okrem čiernej, sú na tom už horšie škrabance na nich vidno podstatne viac ako v prvom spomínanom prípade.
  • Úplne najhoršie, čo sa poškriabania týka, sú na tom disky čiernej farby. V tomto prípade na nich vidno naozaj aj ten najmenší oder od odrazeného kamienka z cesty.

Rýchla pomoc

Na drobné a nie príliš hlboké škrabance vám pomôže obyčajný leštič určený na hliník. Dostanete ho vo forme pasty alebo spreju. Taktiež môžete použiť špeciálne hubky. Ak by sa vám niečo podobné prihodilo napríklad cez víkend a vy chcete rýchlo zakročiť, môžete použiť aj prípravky určené na nerezovú oceľ. Tie sa väčšinou v domácnostiach vyskytujú v kuchyni, kde slúžia na ošetrovanie kuchynského drezu.

Modré auto – detail na hliníkový strieborný disk

Vážnejšie poškodenie

Ak by boli škrabance a ryhy podstatne hlbšie, budete musieť navštíviť odborníkov. niekedy vám vedia disky opraviť aj v bežnom autoservise. Dopredu si však zistite, či takéto služby daná firma ponúka. Pomôcť vám môžu aj rôzne kluby, ktoré sa venujú tuningu a iným vylepšovaniam áut. Teraz sa možno chytíte za hlavu, no ak budete vlastniť naozaj drahé disky a poškodenie bude extrémne viditeľné, môžete skúsiť o pomoc požiadať aj šikovného výtvarníka. Títo ľudia vedia pracovať s najrôznejšími materiálmi, takže sa vám môžu pokúsiť pomôcť aj v tomto smere. Nezvyčajné, no účinné riešenie.