Doprajte si oddych a zbavte sa vyčerpania

19.10.2018 Vyp Od

Čoraz častejšie sa stretávame s pojmom vyčerpanie. Predstavujeme si pod ním kadečo – únavu, stratu entuziazmu, psychický aj fyzický útlm, stratu energie a životnej vitality.

fitness

Druhy vyčerpania.
Vyčerpanosť je stav, kedy sa cítime na konci zo silami. Zdá sa nám, že všetko čo robíme je zbytočné, strácame chuť do života a každý deň je rovnaký ako ten pred ním. Myslite nie len na svoje fyzické, ale aj psychické zdravie.

Fyzické vyčerpanie.
Tento typ vyčerpania môžete pociťovať ak ste to prehnali s posilňovaním a cvičením. Extrémna únava, svalová slabosť, bolesti celého tela, ale aj zmenená úroveň vedomia sú príznakmi toho, že vaše telo je veľmi unavené – vyčerpané.

Psychické vyčerpanie.
Psychické (emočné) vyčerpanie môže spôsobiť dlhodobý stres. Vysoké hladiny stresových hormónov vplývajú negatívne na naše zdravie a celkovú pohodu. Zrazu máme pocit zbytočnosti, nemáme motiváciu, prepadáme pocitom strachu, beznádeje, hnevu,.. okolie v nás nedokáže vzbudiť žiadne emócie, všetko sa nám zdá šedé. Psychické vyčerpanie dá zabrať našim pocitom.
Myslieť by ste mali na fyzické, a aj psychické zdravie. Medzi psychickým a fyzickým vyčerpaním totiž existuje súvislosť. Ak sa dlhodobo cítite fyzicky unavení doprajte si oddych. Dlhý spánok a relaxovanie vás znova dajú dokopy a vy budete mať čas načerpať nové sily. V opačnom prípade môže toto vyčerpanie prerásť do psychického. Platí to aj opačne. Ak vás nebaví práca, ak ste stratili motiváciu, nemáte nikoho komu by ste sa vyžalovali môže to ovplyvniť aj vašu fyzickú stránku. V tomto prípade si doprajte dovolenku, výlet, alebo len si vybehnite niekam s priateľmi. Zmenia vám náladu a dobijú vás novou energiou.

únava

Vyčerpanie z tepla.
Teplé letné počasie v kombinácii s namáhavou prácou môže viesť k vyčerpaniu z tepla. Medzi prvé príznaky patria nízky tlak, závrat, slabosť, studená pokožka, zvýšené potenie, bolesť hlavy. V tomto prípade stačí, ak si sadnete do tieňa, schladíte sa, doplníte tekutiny a odpočiniete si.