Ako zabezpečiť svoj dom pri odchode na dlhšiu dovolenku

11.1.2020 Vyp Od

Naša rodina rada cestuje. Niekedy spolu, niekedy oddelene a niekedy oddelene, no vlastne naraz, pretože sa v našom dome nenachádza nikto, a to niekedy aj po dobu niekoľkých dní. Ľudia, ktorí majú dostatok blízkych alebo susedov, ktorí sú ochotní sem – tam do „opusteného“ domu zaskočiť a všetko skontrolovať, to majú vlastne vyriešené. Ľudia ako my, ktorí majú známych podobnej krvnej skupiny a so susedmi neudržiavajú nejaké super extra blízke vzťahy, však môžu mať so zabezpečením a ochranou svojho domu pri odchode na niekoľkodňovú dovolenku alebo výlet, tak trošičku malý problém. Áno, my sme ho mali a máme ho zakaždým razom, keď sa niekde vyberieme. Možno si hovoríte, že to preháňam, no keďže nás vykradli už asi trikrát, nie, vlastne to bolo štyrikrát. Ten jeden raz veľmi nepočítam, lebo vtedy sa nám ujovia zlodeji vlámali len do garáže a neodniesli si nič, okrem starého haraburdia, ktoré bolo aj tak už dávno určené na vyhodenie.
Ak teraz čakáte, že na vás vybalím nejaký super extra drahý zabezpečovací alebo kamerový systém, tak nie nevybalím. Viete, čo sa ukázalo ako najefektívnejšia ochrana domu pred nevítanými hosťami? Obyčajné zapnuté svetlo. Asi najlepšie nám poslúžilo led osvetlenie https://www.ledprodukt.sk/, ktoré má časovač, takže sa samé vypína aj zapína, niekedy i začne blikať. Vlastne ani my sami nevieme, kedy je skutočne niekto doma a kedy ide len o kamufláž. A prečo práve LED? Pretože je úsporné a bezpečné.

Tmavá miestnosť so zapáleným svetlom na strope

No a ešte vám poviem pár slov k tým ostatným spôsobom ochrany. V našom prípade nepomohli náš dom ochrániť pred zlodejmi ani kamery a ani alarm prepojený s našim mobilom. Neviem, či nás vykradli nejakí TOP profíci, to si nemyslím, no skutočne sa im podarilo bez povšimnutia kohokoľvek, obísť všetky tieto bezpečnostné systémy. Od kedy nechávame svietiť, sme neboli vykradnutí ani raz. Teda, aspoň dodnes.

Mačka sedí pred oknom so záclonami