Môže nevhodné svetlo narúšať váš biorytmus?

3.12.2019 Vyp Od

Tušili ste o tom, že aj keď neviete o tom že sa v noci budíte, nemusí to automaticky znamenať, že máte naozaj kvalitný spánok. Ani ja som o tom nevedela. Vždy som mala pocit, že spím ako zarezaná. Večer som si ľahla do postele, ráno sa zobudila a medzitým sa nedialo nič. Hmm, to však nebola úplne pravda.
Človek v tme svieti baterkou.jpg

Nie je spánok ako spánok

Keď neviete o tom, že sa v noci budíte, neznamená to, že sa nebudíte. Prevaľovanie zo strany na stranu a podvedomé reakcie tela na okolité vonkajšie vplyvy, narúšajú spánok rovnako, ako by ste počas noci vstali desaťkrát na záchod. Prečo sa takéto veci môžu stávať? Niekedy za to môže zlý matrac, zlý vzduch v miestnosti, no úplne najčastejšie, ide o nevhodné osvetlenie v našich domácnostiach, ktoré však v noci nemusí byť zapnuté.

Vplyv svetla sa prenáša do spánku

Aby ste to lepšie pochopili, svetlo, ktoré pôsobí na náš zrak, no aj na celý organizmus, počas dňa, sa akoby pretavil do noci. Ak tesne pred spaním „čumíte“ do monitoru počítača, môžete mať problém zaspať a ak aj zaspíte, tak verte, že váš spánok nebude dokonalý. Problémom môže byť aj príliš ostré osvetlenie, ktoré doslova narúša vás biorytmus. Zlé a nevhodné je však i naopak veľmi tlmené, slabé alebo nedostatočné svetlo v domácnosti. Ako to teda vyriešiť? Kúpiť si vhodné žiarovky a ak máte tienidlá, tak aj vhodné tienidlá.
Žena v sukni drží na kolenách guľatú lampu.jpg

Ktoré svetlo vám urobí najlepšie?

Led osvetlenie Led produkt je nepochybne najlepšou voľbou, pretože si viete vybrať taký typ svetla, ktorý bude vyhovovať presne vášmu telu. Všimnite si, že nehovorím o očiach, ale o celom tele a organizme. Svetlo má totiž silný vplyv aj na neho. Vyberajte si žiarovky, ktoré svietia mäkkým a teplým svetlom. Ako som už povedala, ostré a chladné biele svetlo, nie je pre naše telá vôbec vhodným výberom. Dbajte aj na to, aby vám bolo dané svetlo, takpovediac, po chuti. Proste sa pri ňom musíte cítiť pohodlne a príjemne, no a v neposlednom rade, ak vám nejaká žiarovka v domácnosti začne blikať, okamžite sa jej zbavte. Netušíte, ako veľmi niečo takéto vplýva na vašu centrálnu nervovú sústavu.