Klimatizácia chráni pred úpalom a znižuje stres

Klimatizácia chráni pred úpalom a znižuje stres

14.4.2024 Vyp Od

Klimatizácie bývali za socializmu výsadou iba niektorých pracovísk a mávali ich vo svojich príbytkoch najmä rôzni prominenti tamojšieho režimu. Nebolo to zariadenie bežne dostupné, a tak ste tiež v mestských sídliskách prakticky nikde nezahliadli ventilátor s chladiacim kompresorom, ktorý býva ako súčasť splitových klimatizácií zabudovaný na stene obytného bloku v exteriéri.

chladiaci kompresor

Odvtedy však uplynulo viac ako tridsať rokov a technický vývoj pokročil natoľko, že si dnes môže klimatizáciu do bytu zaobstarať takmer každý. Je to skôr bežný štandard, než luxus, a my by sme si tu mohli pripomenúť dva základné zdravotné aspekty, kvôli ktorým sa oplatí klimatizáciu vôbec kupovať.

klimatizácia v byte

Úpal – pred týmto ochorením spoľahlivo ochráni montáž klimatizácie v Bratislave https://masterklima.sk/montaz-klimatizacii/. Úpal je prehriatie organizmu, kedy už zlyháva termoregulačný systém a telesná teplota začne stúpať, až dosiahne kritickú úroveň. Vtedy potom môže človek aj skolabovať a zomrieť. Úpal je nebezpečný v tom, že prichádza znenazdajky a vyvíja sa veľmi rýchlo, kedy potom stačí len niekoľko desiatok minút, ktoré vás delia od smrti. Preto nikdy nenechávajte v aute na parkovisku v letnej horúčave svoje deti alebo domáce zvieratá. Úpal vás samozrejme môže zastihnúť aj v byte, pokiaľ tam nie je nainštalovaná klimatizácia.

Stres – stres síce nie je ochorenie, ale je to patologický stav organizmu, ktorý reaguje na vzniknutú nepríjemnú alebo život ohrozujúcu situáciu. Príčin stresu môže byť celý rad a medzi nimi je to aj extrémna letná teplota ovzdušia. Organizmus musí v tom čase siahať do svojich vlastných rezerv a to tiež prináša po určitej dobe značnú únavu a vyčerpanie. V dôsledku pôsobenia extrémnych teplôt sa tiež významne znižuje zásoba horčíka v organizme, čo má za následok aj prejavy depresií a úzkostí, a pri väčších úbytkoch magnézia aj srdcovú arytmiu a neurologické problémy. Stres vedie aj k vyčerpaniu nadobličiek a k adrenálnej únave.