Americké firmy v Číne hlásia nedostatok zamestnancov, tvrdia, že koronavírus zasahuje globálne operácie

4.2.2020 Vyp Od

Takmer polovica amerických spoločností v Číne tvrdí, že podľa prieskumu americkej obchodnej službe v Šanghaji ich globálne pôsobenie už zaznamenalo dopady na prerušenie podnikania v dôsledku epidémie koronavírusu.
Približne 78% respondentov tiež uviedlo, že vo svojich čínskych závodoch nemá dostatočný počet zamestnancov na obnovenie plnej výroby, pretože obmedzenia v oblasti verejného zdravia sťažujú pracovníkom návrat do zamestnania po predĺženej dovolenke.Americká vlajka.jpg
Prieskum oslovil 109 spoločností výrobnými operáciami v Šanghaji, Su-čou, Nanjingu a širšej delte rieky Yangtze.
Štyridsaťosem percent respondentov uviedlo, že odstavenie elektrární už ovplyvnili ich globálne dodávateľské reťazce, zatiaľ čo takmer všetci ostatní očakávajú vplyv v priebehu budúceho mesiaca.
„Najväčším problémom je nedostatok pracovníkov, ktorí sú vystavení obmedzeniam v cestovaní a karanténe, v prieskume boli zistené problémy číslo jedna a dva. Každý, kto pochádza z vonkajšej oblasti, sa podrobí 14- dňovej karanténe,“ uviedol prezident AmCham Ker Gibbs.
„Väčšina firiem preto vážny nedostatok pracovníkov, a to aj potom, čo sa im umožní otvorenie. Bude to mať vážny vplyv na globálne dodávateľské reťazce, ktoré sa začínajú objavovať.“
Mestá v Číne boli od minulého mesiaca v lunárnom novoročnom sviatku v zablokovaní, zatiaľ čo po celej krajine boli zavedené zákazy cestovania a objednávky v karanténe v snahe zabrániť šíreniu vírusu.Čínska vlajka.png
Tým sa narušila hospodárska činnosť v druhej najväčšej ekonomike na svete, pretože továrne a podniky sa snažia znovu otvoriť, čím sa narušujú globálne dodávateľské reťazce.
Vláda prisľúbila podporu odvetviam, ktoré sú najviac zasiahnuté, najmä tým, ktoré sa zaoberajú výrobou. Úrady vyzvali banky, aby znížili úrokové sadzby pre kvalifikované firmy a tolerovali vyššiu úroveň zlých úverov, pričom sa zároveň zaviazali znížiť dane o poplatky.